Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Középpontban a kaplonyi pálinka - Képgaléria

Ilonczai Gyöngyi
kaplony.blog
Február. 19. 2024. Hétfő 08:09
Középpontban a kaplonyi pálinka - Képgaléria

Ismét sikeres pálinkaverseny helyszíne volt Kaplony. Ez alkalommal, immár a harmadszorra szervezték meg ezt a találkozót, amelynek bevallott célja középpontba helyezni a pálinkát, a jó kaplonyi pálinkát. Idén is a székelyhídi Nagy Botond okleveles pálinkaítész, illetve Butka Sándor pálinkász ítélte meg a benevezett italokat.

 

A döntésük értelmében Pongrácz Norbert vilmoskörte pálinkájával; Szilágyi Ottó topend plusz szilva pálinkájával, Lieb Günter irsai olivér pálinkájával, valamint Fleisz Áron muskotályos törköly pálinkájával.

 

 

 

Arany minősítést kapott – Puvák Antal OFM, Azurák Krisztián, Kind László, Hajdú Levente, Szilágyi Ottó, Poósz Richárd, Pongrácz Norbert.

 

 

Természetesen volt ezüst és bronz minősítés is. A zsűri tagjai ezúttal is minden benevezett pálinkáról részletesen beszéltek, illetve minősítési lapot is adtak a nevezőknek. Az italok erényeire, és az esetleges hátrányaira is kitértek a minősítésükben. Mint el is hangzott, pont ez a zsűrizés lényege: odafigyelni a nevezett italokra, hogy azokat legközelebb még gondosabb odafigyeléssel még jobbá lehessen tenni. Amúgy a szép számban nevezett italok közül mindahány elérte a minősíthető kategóriát, azaz egyet sem kellett kizárni, mind legalább a bronz minősítést kiérdemelte.

 

 

Csizmár Antal Tamás alpolgármester köszöntötte a péntek este a kultúrotthonban összegyűlt pálinkabarátokat. Ő köszöntötte az ítészeket is, illetve a Partiumi Falugazdászok részéről érkező Kiss Attila falugazdászt. Utóbbi szervezet idén is különdíjjal kedveskedett, ezúttal Azurák Krisztián kapta azt meg.

 

Az értékelés rendjén nyomatékosították, hogy több szempontot vettek figyelembe. Az egyik ilyen volt a tisztaság – hibátlan-e, avagy hibás. Utóbbi esetben a hiba nagyságát vették számításba. Mindebben legtöbb öt pontot kaphatott egy-egy pálinka.

 

A nevezett italok karakterét is figyelembe vették – szintén 1-től 5-ig terjedő skálához igazítva. Az élénkséget, a frissességet, az intenzitást és a fajtajelleget az illatban, illetőleg az ízben minősítették. A szájérzet volt a következő szempont – a fajtajelleg, a testesség, az íztartósság, a lecsengés stb. viszonylatában 1-től 5-ig osztályozták az adott italt. A harmónia és a tartósság volt az utolsó szempont. Ekkor a kóstolás utáni összhatást értékelték. 0 és 13 pont között az adott minta nem kapott minősítést; amennyiben 14 vagy 15 pontra osztályozták, akkor bronzminősítésnek örülhetett az előállító; 16 vagy 17 esetében ezüstnek; illetőleg 18, 19 és 20 pont esetében aranynak.

 

 

Nagy Botond ítész nyomatékosította, hogy a zsűri tagjai emberek. Ennek okán a tévedés sem kizárt. Ugyanakkor ajánlotta mindenkinek, hogy bár egyszer, akár kisebb tételben fogadja meg a tanácsaikat, mintegy tegyen egy próbát. Tapasztalja meg saját maga, hogy jobb-e az úgy előállított pálinka, mint korábban.

 

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a zsűri bizonyos harmóniákat, követelményeket „vár el” egy pálinkától, míg az esetleges vásárlók egyebeket. Azaz simán előfordulhat, hogy egy pálinka egy-egy versenyen alulteljesít, viszont a „piacon” kelendő. Ebben jelenségben semmiféle ellentmondás nincs.

 

 

Összesen 72 pálinkamintát neveztek az idei, Kaplonyban szervezett pálinkaversenyre.

 

Ízletes falatok, sok-sok koccintás, jókedv várt a továbbiakban a jelenlévőkre. Igen sikeres volt tehát az idei pálinkaverseny is.

 

Sok sikert minden pálinkaelőállító-művésznek. Jó egészséget a kaplonyi pálinkatisztelőknek!